Mutasd az arcod, megmondom hogy vagy! – egészségi állapotunkról árulkodik a bőrünk
- bigjoco
- Dec 1, 2015
- 4 min read
A szem a lélek tükre, az arcunk és a bőrünk pedig az egészségünké. Az arcbőrünk kinézete számos dolgot elárul egészségi állapotunkról, és nem is gondolnánk, hogy az arc barázdái hányféle betegségről, illetve betegségre való hajlamról árulkodnak. Gyakorlatilag minden egyes szervnek megfelel az arc egy adott pontja, olyan, mintha a teljes testünk összpontosúlna az arcunk vonásaiban.
Az arcdiagnosztikát a természetgyógyászatban már az i.e. 4. században is alkalmazták. Segítségével a betegségeket már korai stádiumában észrevehetjük, és ha időben felismerjük a betegségre utaló jeleket, helyes étkezéssel vagy életmódváltással időben visszanyerhetjük egészségünket még a súlyosabb tünetek jelentkezése előtt. Ha a tükör elé állunk és tüzetesebben átvizsgáljuk az arcunkat, még laikusként is találhatunk olyan pontokat, amelyek valamilyen betegségre utalhatnak, például a repedezett, kipirosodott ajkak emésztési problémákra, a szemkörnyéki megdagadt könnyszacskók kialakuló vese elégtelenségre, a fakó ajkak rossz vérkeringésre, a fülünk eltérően fakó színe különböző keringési problémákra, az orrunkon levő piros erezet pedig magas vérnyomásra utalhat. Az életvitelünk, a stressz bele van vésve az arcunkba, testi és lelki bajaink egyaránt leolvashatóak róla. Ami a szervezetünkben zajlik az megjelenik az arcunkon is. Bár gyakran nézegetjük magunkat a tükörben, arcunk jelzéseit nem ismerjük pontosan, inkább csak kozmetikai, esztétikai szempontból figyelünk magunkra, pedig egy-egy mélyebb ránc, szem alatti elszíneződés vagy pirosodó foltocska is többről mesél, mint azt gondolnánk. Nem is sejtjük, hogy legtöbbször mi magunk okozzuk a rossz egészségi állapotunkról tükröt tartó jeleket az arcunkon, gondoljunk csak bele, a mértéktelen alkoholfogyasztás puffadt, piros arccsontot, a láncdohányzás szürke, fakó arcbőrt, a stressz, a kialvatlanság karikás szemeket, a nem megfelelő kozmetikumok használata pedig száraz vagy zsíros arcbőrt, pattanásokat és piros foltokat okoz. A helyes és változatos, ásványi anyagokban és vitaminokban gazdag étkezés jelen esetben is elengedhetetlen, mert ha csak zsíros és fűszeres ételeket eszünk az az arcunkon azonnal meglátszik, még mielőtt kialakulhatna emiatt bármilyen egészségügyi problémánk.
Azok a fránya pattanások...
Kamaszok ezreit érinti a leggyakoribb bőrprobléma, a pattanásos, aknés arcbőr. Szerencsésnek mondhatóak azok, akik nem tudják, hogy milyen suli előtt a tükörbe nézni úgy, hogy telis-tele van az arcunk pattanással, de nem ám olyan helyeken, ahol mondjuk egy kis alapozóval vagy éppen egy trükkösen fésült hajtinccsel eltüntethetőek, hanem a homlokunk vagy éppen az orrunk kellős közepén éktelengednek. Sok fiatalnak keseríti meg a mindennapjait a pattanásos arcbőr, amelynek kiváltó okai elsősorban a hormonális változások, de nem ritka az sem, hogy felnőttek is küzdenek ilyen bőrproblémákkal. A stresszes életmód, a nem megfelelő étkezés, a túlzott zsírsavtermelés vagy éppen egy rossz kozmetikum is felelős lehet a pattanásos bőrért. A bőrtünetek kezelésére és a mindennapos bőrápolásra fokozottan figyelnünk kell ilyen esetekben is, a bőrápolásban pedig kerüljük a szélsőségeket, ne válasszunk divatból egy kozmetikai terméket, inkább keressük bőrtípusunknak megfelelő, arcunkhoz legjobban illő termékeket.
Májfoltok arcon és kézen
A májfoltok megjelenése az esetek több mint 90 százalékában a nőket érinti és hátterében általában hormonális problémák állnak, de jelezheti a máj, a gyomor és a bélrendszer nem megfelelő működését is. A foltok komoly esztétikai problémákat okozhatnak, hiszen jellemzően az arcon, a homlokon, illetve a száj körül jönnek létre. A napfény hatására ezek a pigmentfoltok egyrészt sötétebbé válnak, másrészt idővel területük megnövekszik. Ennek elkerülése érdekében nem csak a napfénytől, de a szoláriumtól is óvni érdemes a bőrfelületet. Fiatalkorban is kialakulhatnak májfoltok a bőrön, azonban negyven éves kor felett ennek az esélye nagymértékben növekszik. Az oka az, hogy az idő múlásával bőrünk fokozatosan veszít rugalmasságából, ráadásul a bőr színéért felelős melanin eloszlása is megváltozik. Ennek köszönhetően a májfoltok jellemzően idősebb korban jelentkeznek, általában a napsugárzásnak nagymértékben kitett bőrfelületeken, tehát az arcon, az alkaron, valamint a kézfejen.
Táskák a szem alatt...
A karikák, a szem alatti táskák és a puffadt bőr sokak életét megkeserítik, és sajnos elég nehéz tőlük megszabadulni. A fáradt szemkörnyéket nemcsak az alváshiány okozhatja, hanem például vérszegénység vagy vízhiány is, a puffadás mögött pedig lehet, hogy enyhe allergia áll. Ha reggelente rendszeresen duzzadt szemekkel ébredünk, annak több oka is lehet. A leggyakoribb probléma a túl kevés alvás, de az is lehet, hogy 7-8 órát töltünk ágyban és ennek ellenére a tükörben mégsem a kipihent önmagunkat látjuk reggelenként. A szemek gyakori dörzsölése, túlzott alkohol fogyasztás, vagy az éjszakára le nem mosott smink is okozhat hasonló tüneteket.
Fokozottan ügyeljünk bőrünkre télen is!
Száraz, feszül, kipirosodik, hámlik, viszket – bőrünk rögvest reagál a külső környezet kedvezőtlen hatásaira. Mi sem aktuálisabb ebben az időszakban, mint a téli arcápolásról beszélni, hiszen a kinti hideg, szeles levegőre ugyanúgy reagál bőrünk, mint a benti száraz, fűtöttre. Nem az időjárási viszonyok határozzák meg az arcápolási rituáléinkat, viszont az köztudott tény, hogy télen nagyobb figyelmet kell fordítanunk a bőr védelmére és hidratálására. A mindennapi ápolás mellett segítségünkre lehet még ebben a tű nélküli mezoterápiás eljárás is, amely egy olyan elektrokozmetikai beavatkozás, melynek során vitaminokból, ásványi és nyomelemekből, zsírokból álló koktélt juttatnak a bőrünkbe speciális elektromágneses hullám segítségével. Ez az eljárás fájdalommentes, de tartós is, így hosszabb távú védelmet nyújt bőrünknek és javítja annak állapotát.
Ha bőrpanaszaink mellé egyéb tünetek is társulnak érdemes egy komplexebb orvosi vizsgálatnak alávetnünk magunkat, mert az arcon, bőrön jelentkező jelek, szervi problémákra is utalhatnak. Ne vegyük félválról a huzamosabb időn át fennálló bőrproblémáinkat és legfőképpen ne csak külsőleg, mindenféle kozmetikai csodaszerrel próbáljuk ezeket eltüntetni.
Recent Posts
See AllHa arra gondolok, hogy mikor láttam magam a legszebbnek a tükörben, automatikusan az életem azon periódusai jutnak eszembe, amikor a...
Comments