Derekas kérdések és megoldások derékfájásra – terápiák és masszázsok a fájdalom ellen
- bigjoco
- Oct 20, 2015
- 4 min read
„Fáj a derekam, moccani sem tudok”– mondogatták sokat a nagyszüleim, gyerekként pedig el is hittem, hogy a derékfájás valami olyan betegség, ami az öregséggel függ össze. Mekkora tévedésben voltam, hiszen alig két évtized után, amikor elkezdtem ülőmunkát végezni magam is megtapasztaltam, pedig még jócskán a harmincas éveim elején járok. Rendszeresen fájt a derekam, sokszor mozdulni sem tudtam. Az olyan alapvető dolgok is, mint az ágyból felkelés vagy egy székre leülés is nehezemre esett, nem beszélve arról, hogy ha leejtettem valamit, csak nagy kínok árán tudtam újra felvenni. Egy idő után már se feküdni, se ülni, se állni nem tudtam, mert a lábaimba is sugárzott a fájdalom. A rendszeres derékfájás az életem és a mindennapjaim részévé vált, korlátozott a mozgásban, a munkámban és nem tudtam szabadulni tőle. Amikor már végképp nem bírtam és matracot is olyan gyakran cseréltem, mint más a fehérneműjét (azt gondoltam a matracom tehet mindenről!), elmentem egy fájdalommentes és gyors fizikai állapotfelmérésre, amelynek eredménye az volt, hogy végre tudatosították bennem, hogy komolyabb a baj, mint azt gondoltam. A derékfájás nem vicc! Mivel napi 8-10 órát a számítógép előtt görnyedve töltök egy egyáltalán nem ülőmunkára kitalált széken, nem járok rendszeresen mozogni, sportolni és ráadásul még hason is alszom egy kétszer akkora párnán, mint kellene, bizony én is a derékfájósok csoportját fogom még erősíteni jó sokáig, úgyhogy sürgősen tennem kell ellene! Szakember segítségével döntöttem a frissítő masszázs mellett, ami bevált, de nemcsak ez volt az egyetlen út a gyógyulásom felé...

Mitől fájhat a derekam...?
...teszik fel sokan a kérdést, mivel a derékfájás is benne van abban a top ötös betegség-listában, amivel leggyakrabban keresik fel a páciensek háziorvosaikat. Fájhat a növekvő testsúly, főleg a „pocakosodás”, terhesség miatt, melyek fokozott terhelést jelentenek a már amúgy is túlterhelt ágyéki-keresztcsonti gerincnek. Leggyakoribb okai továbbá a túlnyújtott, meghúzódott hátizmok és gerincízületi szalagok, valamint a túlságosan összenyomott porckorongok és a túl kemény, görcsös gerinckörnyéki izmok, melyek nem megfelelő emelés, cipekedés, hosszú ideig tartó egyoldalú megterhelés vagy egy hirtelen rossz mozdulat következtében alakulnak ki. Állhat még fejlődési rendellenesség, gerincferdülés, gyulladás, sérülés is a háttérben. Kutatásokkal bizonyították azt is, hogy a testmagasság is növeli a betegség kialakulásának esélyeit. A legmagasabb férfiak (átlagosan 182 cm) 44 százalékkal nagyobb eséllyel panaszkodnak derékfájásra, mint a legalacsonyabbak (átlagosan 165 cm). Nők esetében a legmagasabbaknál (átlagosan 170 cm) 22 százalékkal nagyobb eséllyel fordul elő derékfájás, mint a legalacsonyabbaknál (átlagosan 154 cm). Mozgásszegény életmód is kiválthat derékfájást, de mint sok más betegségnek, ennek is lehetnek lelki okai is.
Hol kezdjük?
A fizikai állapotfelmérés egy viszonylag újkeletű dolog, amely gyors, azonnali és részletes képet alkot egészségi állapotunkról, nagy hangsúlyt fektetve arra a területre, ami miatt éppen orvoshoz fordulunk. Gyors és fájdalommentes, és általa megtudhatjuk, hogy milyen hiányosságok és elváltozások vannak jelen szervezetünkben, milyen káros hatások érnek minket a mindennapokban (néha olyanok, amelyekre nem is gondolnánk). A vizsgálat végén egy komplex képet kapunk egészségi állapotunkról és „útbaigazítást” gyógyulásunk felé.
Bowen technika
A Bowen egy fájdalommentes manuális (kézi) terápia, amit kortól és állapottól függetlenül lehet alkalmazni, legyen szó akut vagy krónikus betegségről. Előszeretettel alkalmazzák mozgásszervi panaszoknál, így derékfájásnál is. A terápia Ausztráliából származik. Egy gyengéd és lazító kezelés, ami stimulálja a szervezet öngyógyító erőforrásait, így nem a tüneteket kezeli, hanem lehetővé teszi a szervezet számára a normális működés visszaállítását. Sikerrel alkalmazzák kismamáknál a terápiát, például a terhesség miatt megnövekedett testsúly okozta gerinc- és derékfájásra, de ugyanúgy hatásos bárkinél izületi problémákra, sportsérülésekre, fejfájásra, migrénre, allergiára, alvásszavarokra, emésztési-, gyomor, menstruációs-, fogamzási problémák esetén, valamint stresszre és krónikus fáradságra is.
Dorn-terápia
Ez is egy kézzel végzett, kíméletes korrekciós terápia, amely a gerinc és a test ízületeinek a megfelelő helyzetbe való visszaállításával éri el hatását. Betegségek megelőzésére és kezelésére használják, amellyel a mozgás szervrendszerére és a belső szervek működésére gyakorolnak hatást. Egy-egy terápia során ízületi korrekciókat végeznek, amit a gerinc mellett található meridiánpontok kezelésével is támogatnak. Amint azt már említettük, derékfájás tünetként is jelentkezhet gerincproblémák esetén, így ha ezt a terápiát válasszuk egyszerre szabadulunk meg gerinc- és derékfájdalmunktól.
Kranioszakrális terápia
Mielőtt még azt gondolnánk a nevéből ítélve, hogy ez valami hókuszpókusz, ismerkedjünk meg ezzel a különlegesen gyengéd, finom mozdulatokból álló fejmasszázssal. A kranioszakrális masszázs és terápia célja a kötőszövetes határok, lemezek ellazítása, az izomrelaxáció, az agyi-gerincvelői folyadék áramlásának normalizálása, az idegi funkciók harmonizálása, a koponyám belüli keringés javítása. Ez a masszázs a finom érintésekkel és a gyengéd nyitások kitartásával, a koponyacsontok mikromozgásainak korrigálásával rendkívül mély ellazulást, oldódást vált ki.
Frissítő masszázs
A különböző masszázsok jótékony hatásairól már sok mindent tudunk, de mi a helyzet a legelterjedtebbnek számító, egész testet, tetőtől talpig megdolgozó frissítő masszázzsal? A masszőr simító, dörzsölő, rezegtető és gyúró mozdulatokkal frissíti fel a szervezetet. Ez a kezelés a legismertebb masszázsok közé tartozik, mert az egész testre kiterjed, az izmok, inak, és ízületek átmasszírozására irányul. Elősegíti a mozgásfunkciók helyes működését, ellazítja a fájdalmasan feszülő, görcsös izmokat.
Breuss masszázs
A Dorn terápiánál végzett korrekciók előtt és után egyaránt jól alkalmazható a Breuss masszázs, mely segíti ellazítani az izmokat, csökkenti a fájdalmakat és felgyorsítja a regenerációs folyamatot. A terápia előtt végzett Breuss masszázzsal könnyebbé, fájdalommentesebbé tehető a manuálterápia. A Breuss masszázs tehát egy jó kiegészítője a Dorn féle manuálterápiának, függetlenül attól, hogy a korrekciós technika előtt vagy utána alkalmazzák.
Fontos megjegyezni, hogy a derékfájás mögött nem csupán mozgásszervi gondok, hanem gyulladásos, belső szervi okok is meghúzódhatnak, amelyek kezelésében más gyógymódok hatékonyabban segíthetnek, mint például a Bemer-terápia, a talpreflexológia vagy a homeopátia.
A megfelelő, akár kombinált terápiát az Alba Natura Egészségközpont szakemberei mindig személyre szabottan alakítják ki az állapotfelmérést követően.
Comments