Cukorbetegségen innen, inzulinrezisztencián túl Az inzulinrezisztencia megelőzhető!
- bigjoco
- Oct 20, 2015
- 4 min read
Ahogy a fejfájás és a derékfájás, úgy a cukorbaj is népbetegségnek számít napjainkban. Rémísztőek az erre vonatkozó adatok, hiszen a felmérések azt mutatják, hogy manapság Magyarországon minden tizedik ember cukorbeteg és ez a szám évről évről csak nő. Sokat halljuk idősebb, de nem ritkán mostmár fiatalabb ismerőseinktől is, hogy diabétesszel diagnosztizálták, magas a vércukorszintje, esetleg hajlamos a cukorbetegségre. Ezeknek az embereknek nagyon oda kell figyelniük arra, hogy mit és milyen mennyiségben esznek, nem beszélve arról, hogy ha felüti fejét a kór, egy teljes életmódváltást is kíván. Ha már a cukorbetegségről beszélünk, kikerülhetetlen, hogy említést tegyünk az inzulinrezisztenciáról is. Vajon tudjuk-e hogy mit jelent és azt, hogy 2. típusú diabétesszé válik általában? Azt hogy gyakoribb problémának számít, mint a cukorbetegség? Ugye, hogy nem? Akkor hát ismerkedjünk meg közelebbről a fogalommal.
Mit jelent az inzulinrezisztencia?
Ha azt mondom, hogy vércukorszint, azonnal társítjuk mellé az inzulin nevű hormon fogalmát. Szervezetünk működése szempontjából nagyon fontos, hogy megfelelő-e a vércukorszintünk, amelynek szabályozásában kiemelt szerepet tölt be az inzulin úgy, hogy segíti a tápláló cukor beépülését a sejtekbe. Inzulinrezisztencia esetében a sejtek "éheznek", ugyanis a sejt felszínén képződő inzulin-receptorokhoz az inzulin csak gyengén tud kapcsolódni. Ennek oka általában az, hogy maga a receptor jön létre "hibásan", ami miatt a sejtek rezisztensek lesznek az inzulin hatására, és ami miatt lényegesen több inzulinnak kell jelen lennie a vérben ahhoz, hogy sejtbe a cukor bekerülhessen. Nem is gondolnánk, hogy milyen gyakori jelenségről van szó. Az a legnagyobb probléma, hogy általában nem derül ki időben, hogy valaki inzulinrezisztens. Hiába tartja be az ember a szabályokat és jár rendszeresen vércukorszint-mérésre, ha ott nem kérik az orvosok az inzulinszint vizsgálatát és annak cukorterhelésre történő mozgását is – amivel kiderülhetne a probléma –, soha nem derül rá fény. Gyakori jelenség ez, előfordulása pedig nagyjából megegyezik a cukorbetegségével, illetve meg is haladja azt. Pontos felmérések azonban - épp a szűrés hiánya miatt - nem állnak rendelkezésünkre. A probléma pontos előfordulását azért is nehéz meghatározni, mert az inzulinrezisztenciát jellemzően csak akkor fedezik föl az orvosok, amikor már a probléma jellegzetes tünetei is megjelennek. Ez pedig akkor történik meg, amikor a nőgyógyász vagy az endokrinológus - főképp menstruációs zavar, meddőség, petefészekciszták, szőrösödés, túlsúly vagy depresszió miatt - elkezd rá gyanakodni. A felsorolt betegségekből kiderül, hogy az inzulinrezisztencia a nőket érinti inkább és sok esetben akkor derül ki a probléma, amikor a családalapítási időszakban a meddőség okát vizsgálva megmérik a vér inzulinszintjét.
Az inzulinrezisztencia okai
A probléma oka az, hogy a sejtek inzulinreceptorai nem jól alakulnak ki, illetve nem működnek megfelelően. Ennek hátterében genetikai hajlam is meghúzódhat, az inzulinrezisztencia kialakulásának esélyét mindenképpen növeli, ha családon belül előfordult már 2-es típusú cukorbetegség. Emellett a mozgásszegény életmód és a sokak által fogyasztott gyorséttermi, fast foodos koszt is növeli a kockázatot. Ugyancsak fokozhatja a veszélyt az, ha nem megfelelő a szervezet D-vitamin-ellátottsága, a pajzsmirigy hibás működése, a tejcukor- és gluténérzékenység. Inzulinrezisztenciára inkább más betegségek, rendellenességek tünetei miatt kezdenek gyanakodni az orvosok. Tünet lehet emellett a hajhullás is, amely miatt sok egyéb betegség mellett az inzulinrezisztenciának is fontos szimptómája lehet.
Az inzulinrezisztencia kezelése
Az inzulinrezisztencia kétféleképpen kezelhető: egyrészt csökkenthető az inzulinszükséglet, másrészt növelhető a sejtek inzulinérzékenysége. Az inzulinszükséglet csökkenthető étrendbeli változásokkal, főként alacsony szénhidráttartalmú diétával. A szénhidrátok kisebb cukorkomponenseikre bomolva szívódnak fel a szervezetben. Néhány szénhidrát gyorsabban bomlik le és szívódik fel, mint a többi. Ezen szénhidrátoknak magas a glikémiás indexük, és gyorsabban emelik a vércukorszintet, így több inzulinra van szükség a normál vércukorszint fenntartásához, mint más szénhidrátok esetében. Az inzulinrezisztencia kezeléssel megelőzhető és lelassítható a cukorbetegség kialakulása.
Az mindenképp leszögezhető, hogy hosszútávú és tartós javulást csakis életmódváltással érhetünk el. Az Alba Natura Egészségközpont egy igazán összetett módszerrel segíti a gyógyulnivágyókat, hiszen természetgyógyász orvosunk segít mind a speciális étrend összeállításában, mind pedig az akupunktúra és a megfelelő gyakorlatokból álló testmozgás programjának kialakításában . A központ felkeresése után, első lépés a vérvizsgálat, aminek alapján – és további panaszok, tünetek ismeretében – felállítják a diagnózist, majd a szakember összeálltja az inzulinrezisztens beteg számára azt a speciális diétát, amelynek hatékonysága akupunktúrás kezeléssel és fizikai állapotának megfelelő, jótékony testmozgással növelhető. A teljes kezelés fájdalommentes és rendszeres konzultációt kíván, amelynek során az esetleges nehezítő lelki tényezőkre is fény derülhet. Akkor sem kell lemondanunk erről a komplex kezelésről, ha inzulinrezisztenciánkra már gyógyszereket szedünk, hiszen lehetséges, hogy ha az életmódváltással és az akupunktúrás kezeléssel stabil javulást érünk el, lassacskán még a gyógyszereket is elhagyhatjuk...
Mit tehetünk ellene?
Mindennapi mozgás, testedzés
A legjobb mozgásforma, amelyet választhatunk ilyen esetben az a cardio edzés, amelyet jó ha heti több alkalommal is végzünk. Nyilvánvalóan nem mindenkinek van lehetősége és képessége edzőtermekbe járni, így az otthoni gyakorlatok is hasznosak lehetnek. Szerezzünk be egy szobabiciklit vagy egy ellipsztrénert és végezzük a gyakorlatokat rendszeresen legalább egy órán át. A hangsúly a rendszerességen van. A túlsúlyos betegek mindenképp olyan sportot válasszanak, amelyek az izületeiket is kímélik, ugyanakkor elérhető velük a megfelelő pulzusszám.

Egészséges étkezés, diéta
A cukorbetegség és az inzulinrezisztencia kezelésében elengedhetetlen, hogy figyeljünk arra mit, mikor és mennyit eszünk. A kezelés hatékonysága csak 40%-ban függ a gyógyszertől, 60%-ban az életmódváltás hozza meg a sikert! A gyógyszeres kezelés önmagában nem elég!
Az egyszerű szénhidrátokat a szervezet könnyen lebontja glükózzá, hamar fel tudnak szívódni, ezáltal nagyon gyorsan megemelik a vércukorszintet. Az összetett szénhidrátok bontásához több idő kell, tehát sokkal egyenletesebben, fokozatosabban fognak felszívódni és bejutni a vérkeringésbe, így a vér glükóz szintje is kevésbé fog megemelkedni. Gyorsan felszívódó szénhidrátokat tartalmaznak: a gyümölcsök, gyümölcslevek, a tej, a kefir, a joghurt, illetve a cukor és a méz. Az egyszerű cukrok közül a szőlőcukor, a malátacukor, a répacukor, a méz és minden olyan élelmiszer, étel, ital, mely ezek felhasználásával készül, a cukorbeteg és inzulinrezisztens nők étrendjében nem szerepelhetnek, mivel hirtelen és erőteljes vércukorszint emelkedést váltanak ki, és nem utolsó sorban hozzájárulnak az elhízáshoz. Lassan felszívódó szénhidrátokat tartalmaznak a teljes kiőrlésű lisztek és az ezekből készült pékáruk, a barna rizs, a korpás keksz, valamint a nyers zöldségek.
Recent Posts
See AllA szem a lélek tükre, az arcunk és a bőrünk pedig az egészségünké. Az arcbőrünk kinézete számos dolgot elárul egészségi állapotunkról, és...
Ha arra gondolok, hogy mikor láttam magam a legszebbnek a tükörben, automatikusan az életem azon periódusai jutnak eszembe, amikor a...
Comments